Pakt Ribbentrop Mołotow 23-08-1939r.
Pakt Ribbentrop Mołotow 23-08-1939r., zbrodniczy pakt sojuszniczy w którym Niemcy i Rosja Sowiecka określiły fazy i skutki rozpoczęcia drugiej Wojny Światowej.
Pakt Ribbentrop-Mołotow - nazwa odnoszona zarówno do samego Paktu o Nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Zwiazkiem Sowieckim z 23 sierpnia 1939 r., jak i w szczególności do tajnego protokołu dodatkowego stanowiącego załącznik do tego Paktu.
Dokument tajnego protokołu do paktu z 23.08.1939 r. z podpisami J.Ribbentop, W.Mołotow. Tekst niemiecki |
Podpisanie paktu: Mołotow (siedzi), za nim Ribbentrop, obok w jasnym mundurze Stalin |
Ribbentrop podpisuje pakt |
Mapa ostatecznego podziału Polski pomiędzy III Rzeszę a ZSRR z 28.09.1939 r. z wytyczoną granicą. Podpisy za zgodność: Stalin, Ribentropp, data |
Tajny protokół do Traktatu z 28.09.1939 z podpisami Mołotowa i Ribbentroppa dotyczący koordynacji działań antypolskich.Tekst rosyjski
|
Pakt został podpisany przez ministrów spraw zagranicznych obu państw - Joachima Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa, którzy w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonali podziału Europy Środkowej i Wschodniej.
Pakt miał olbrzymie znaczenie dla obu przywódców. Hitlerowi zabezpieczał front wschodni w planowanej przez niego wojnie i atak na Polskę. Stalinowi zaś dawał czas na przygotowanie się do ewentualnej konfrontacji z Hitlerem oraz powiększał terytorium Zwiazku Sowieckiego.
Główne postanowienia:
kraje bałtyckie (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium Zwiazku Sowieckiego, a północna granica Litwy z Łotwą, stanowić ma granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i Związku Sowieckiego.
Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i Zwiazku Sowieckiego będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu strona sowiecka podkreśla swoje zainteresowanie Besarabią, ze strony niemieckiej stwierdza się zupełne niezainteresowanie odnośnie tego terytorium.
Już w trakcie trwania II wojny światowej, 28 września 1939, kiedy doszło do spotkania nacierających z zachodu Niemców z nacierającą ze wschodu Armią Czerwoną, a los Polski był w tej kampanii przesądzony, doszło do doprecyzowania postanowień niemiecko-sowieckich. Podpisano w Moskwie traktat sowiecko-niemiecki o granicach i przyjaźni zwany drugim układem Ribbentrop-Mołotow.
Dokonano wówczas następujących modyfikacji: Zwiazku Sowieckiego zgodził się na odstąpienie Niemcom wschodniej części Mazowsza i Lubelszczyzny w zamian za zgodę Niemiec na oddanie Litwy do sowieckiej strefy wpływów. Wkrótce, 10 października, Wileńszczyzna została przekazana Litwie w zamian za zgodę na stacjonowanie garnizonów sowieckich na jej terytorium. Podobne układy wymuszono 29 września i 5 października na Estonii i Łotwie.
Prawa autorskie © ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny Wszystkie prawa zastrzeżone. Opublikowane: 2007-02-19 (11517 odsłon) [ Wróć ] |