Święty Jozafat Kuncewicz Patron Kościoła w Miorach
Święty Jozafat Kuncewicz 1580-1623
Męczennik ziemi połockiej, patron obecnej Diecezji Witebskiej i Kościoła w Miorach diecezji siedleckiej, drohiczyńskiej, zakonu bazylianów Rusi, Litwy Wilna. Arcybiskup Jozafat został beatyfikowany w 1643 r., kanonizowany w 1867 r.
Obrazy św. Jozafata
W Wilnie, centrum kulturowym naszej ojczyzny historycznej, Jozafat Kuncewicz spędził prawie cały swój wiek młodzieńczy i czas formacji w zakonie Bazylianów.
Wilno złączyło świętego z naszą ziemią, którą on uświęcił swą krwią.
W wieku 37 lat Jozafat Kuncewicz został biskupem unickim. Katedra biskupia p.w. św. Zofii znajdowała się w Połocku. Połock, Witebsk, Mścisławl - cała północno-wschodnia część państwa była strefą jego działalności.
Rozwój unii kościelnej na Białorusi na początku XVII wieku kojarzył się z imieniem Jozafata Kuncewicza. Opozycja biskupa połockiego ze strony wrogów unii przyjmowała coraz bardziej charakter strategiczny. Doprowadziło to do wielkich rozruchów społecznych w państwie. Podstawowe pytanie każdego państwa zostaje niezmiennym - ile ofiar potrzeba dla ustanowienia pokoju?
Święty Jozafat Kuncewicz był zdania, które kilka wieków później zostało ogłoszone przez Sobór Watykański II: pokój to nie bezwojenny stan państwa, pokój to sprawiedliwość. 12 listopada 1623 roku biskup znajdował się w Witebsku. Po porannej Mszy Św. rozwścieczony tłum wdarł się do rezydencji biskupa. Jozafata Kuncewicza zamordowano, a nad zwłokami jeszcze długo i przeraźliwie znęcali się, potem ciało Świętego utopiono w rzece Dźwinie.
Bestialskie morderstwo Jozafata Kuncewicza stało początkiem okrutnej walki z unią, która trwała przez wieki. Grekokatolików na siłę i masowo zmuszano do przejścia na wiarę prawosławną.
W roku 1839 car Mikołaj I dokonał kasaty unii.
Jozafat Kuncewicz oddal swoje życie za Skład Apostolski, a dokładnie za jedno jego zdanie.
On umarł po to, żeby nasz Skład Apostolski był prawdziwym, a więc Apostolskim i Świętym.
source
Prawa autorskie © ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny Wszystkie prawa zastrzeżone. Opublikowane: 2007-07-29 (7400 odsłon) [ Wróć ] |