Godlo, flaga, hymn Polski  Polska  Marszalek Jozef Pilsudski   Polska i Litwa   Konstytucja 3 Maja  Po 17-09-1939r.   Jan Pawel II   Katyn Zbrodnia Sowiecka  
Portal edukacyjny dla Polaków na Wschodzie; Miory, Wilenszczyzna, Kresy.    Witamy i pozdrawiamy naszych Rodaków na Wschodzie, tych co Polska ich opuściła !
e-mail
Kto ty jestes ?
Polak maly

Jaki znak twoj ?
Orzel Bialy


www.miory.eu
  Zarejestruj się
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Top 10
· Napisz wiadomość do nas
· Rekomenduj nas
· Do pobrania
· Ankiety
· Linki Miory, Polska
· Kontakt z nami
 
Miory
· Koscioł w Miorach
· Family from Miory
· Miory i Ziemia Miorska
· Widok miasta i mapa
· Miory powiat
· Miory i okolica
· Koscioł w Miorach foto
· Modlitwy
· Ks. Józef Borodzicz
 
Po 17-09-1939
· Mordy na Polakach
· Przesladowania dzieci
· Wyloguj się
 
I i II Wojna Swiatowa
· Pakt Ribbentrop Molotow
· II Wojna Swiatowa
· Chronologia II Wojny
· 17-09-1939 rok. Nóż w plecy
· 17-09-1939 r. Agresja SU
· Wojna polsko bolszewicka 1920
· Okupacja Polski, przez Rosję, 1772, 1793, 1795
· Konstytucja 3 Maja 1791
 
Literatura
· Reduta Ordona
· Janko muzykant
· Żuk i Biedronka
· Lokomotywa
· Rota
· Bogurodzica
· Czerwone maki na Monte Casino
· Kto Ty jestes
· My Pierwsza Brygada
· Pan Tadeusz
 
Statystyka
Otrzymaliśmy
8851662
odsłon strony od 8 luty 2007
 
Ksiądz Michał Dalinkiewicz parafia Miory
Ksiądz Michał Dalinkiewicz parafia Miory


Michał Dalinkiewicz urodził się 4 VI 1891 roku w Zabrzeziu koło Wołożyna. Jego rodzice, Franciszek i Rozalia z Horydów, mieli małe gospodarstwo rolne. Michał był najstarszym dzieckiem. Miał jeszcze dwie siostry i dwóch braci. Przebywając jakiś czas u rodziców matki w Michałkoniach koło Oszmiany nauczył się tam od dziadków czytać po polsku z książeczki do nabożeństwa. W 1905 roku wrócił do Zabrzezia i zaczął uczyć się szkółce polskiej, założonej przez ówczesnego proboszcza ks. Aleksandra Łoszakiewicza. Nauczycielem w niej był młody Michał Sopoćko, znany nam dziś powszechnie kapłan - apostoł Miłosierdzia Bożego. Wkrótce jednak władze carskie tę szkółkę zamknęły i Michał Dalinkiewicz dalej uczył się w szkole rosyjskiej. Gdy znowu otwarto polską szkołę, Michał zaczął do niej uczęszczać. Potem jakiś czas był na służbie w Bobrówce u państwa Najranowskich, gdzie mógł przeczytać bardzo wiele książek polskich, głównie o treści religijnej. Przez jakiś czas sam był prywatnym nauczycielem w szkółce potajemnej w majątku Skyrzyplewo, potem w Miłejkowie. Obie szkółki polskie zamknęła jednak policja carska, a sam Michał był sądzony w Oszmianie. Pracował przez jakiś czas w mleczarni w Horodźkach jako "serowar".
Obudziło się w nim w tym czasie powołanie kapłańskie. Będąc w Ostrej Bramie bardzo prosił Matkę Boską o to, by mógł zostać księdzem. Mimo oporu rodziców zdecydował się w listopadzie 1912 roku na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Znalazł się w Jersey City koło Nowego Jorku. Pracował tam najpierw na stacji kolejowej, potem w fabryce, a stąd wziął go na zakrystiana ks. Bolesław Kwiatkowski z parafii św. Antoniego. Przepracował tu dwa i pół roku i jednocześnie uczył się wieczorowo. We wrześniu 1915 roku rozpoczął naukę w kolegium w Orchard Lake przy Seminarium Duchownym. Na naukę trochę zarobił wcześniej, a ponadto pracował na to w czasie wakacji. Po skończeniu kolegium (6 lat nauki) wrócił w 1921 roku do wolnego już kraju i wstąpił do Seminarium Duchownego w Wilnie. Ukończył je w 1925 roku i 6 czerwca przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Jerzego Matulewicza. Pierwszą Mszę Świętą - tak jak niegdyś obiecał Matce Boskiej błagając o łaskę zostania kapłanem - odprawił w Ostrej Bramie.

Pierwszą placówką pracy kapłańskiej ks. Michała była parafia Miory (wikariat), skąd po roku został przeniesiony do Głębokiego. Pracował tu jako prefekt szkół powszechnych. Stąd w 1928 roku abp Romuald Jałbrzykowski przeniósł go na wikariat do parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Wilnie, a po roku - do Łyntup, gdzie był nie tylko prefektem szkół, ale i wizytatorem lekcji religii. W 1934 roku otrzymał nominację na proboszcza w Skrundziach w powiecie słonimskim oraz administratora w Rudzie Jaworskiej. Obie placówki nie miały kościołów i były oddalone od siebie o 18 km. W Skrundziach była stara modrzewiowa kaplica na cmentarzu grzebalnym, natomiast w Rudzie Jaworskiej kaplica była urządzona w domu mieszkalnym. >>>>>>>


Ks. Tadeusz Krahel


Wysłano dnia 19-04-2007 o godz. 20:17:04 przez admin
 
Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
 
Pokrewne linki
· Więcej o Miory
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Miory :
Kościół w Miorach

 
Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 6


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

 
Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 

¤footer_message

Przyjaciele Mior: Poznan UE